Myšlenka – Peníze bez práce

Co je myšlenka projektu „peníze bez práce“? Je vůbec možné takto vydělávat? Není to jen další podfuk na lidi? Jaké jsou tedy možnosti vydělávat tzv. „peníze bez práce“? Co půjčené peníze? Na všechny tyto otázky a mnohé další Vám odpoví dnešní článek o penězích, který úzce souvisí i s nastavením hlavy tzv. mindset.

Myšlenka projektu „peníze bez práce“

Již delší dobu jsem si pohrával s myšlenkou napsat tento článek. Důvod byl prostý: množily se dotazy, co to vlastně jsou a jak lze získat „peníze bez práce“. Sice jsem to popsal na úvodní stránce mých webových stránek www.penizebezprace.com, včetně doprovodného motivačního videa, ale jak se říká, opakování je matka moudrosti. Tak si to pojďme zopakovat.

Celá myšlenka projektu „peníze bez práce“ byla zcela jasná od jeho založení. Vraťme se však chvíli v čase zpět, aby jste mé myšlenky zcela pochopili. Již od puberty mě zajímaly peníze a jak je, co nejjednodušeji vydělat, popřípadě nedělat nic a přitom peníze vydělávat.

 Té druhé myšlenky jsem se snažil držet, avšak okolnosti mě donutili jít na brigádu a okusit, co je to práce a být za ní nějakým způsobem ohodnocen. Brigád jsem měl nespočet, od té na stavbě, přes práci ve fitku za barem, až po stavění kulis v městském divadle (to bylo druhé fitko :D). Výsledná odměna mě neuspokojovala a to ani v případě, že bych strávil ve fitku nebo v divadle 24h denně, sedm dní v týdnu. Stále jsem měl v hlavě myšlenku, že musí existovat něco, kde se peníze tvoří a přitom se pro ně nemusí doslova dřít…

V té době byla zrovna éra, že každý druhý se stával tzv. finančním poradcem a po prvním školení věděl, kde a jak nejlépe peníze zhodnotit. Vesmír mi tak přihrál první vlaštovku, abych prozkoumal finanční produkty a potvrdil si tak svou teorii, že se peníze dají vydělat bez práce. Stačilo je „strčit“ do nějakého fondu atd. a vydělávalo se s nohama na stole. Při bližším zkoumání jsem však zjistil, že ty druhy investic, které se dokážou dostat přes inflaci je jen hrstka a navíc jsou dosti rizikové. Mé nadšení opadávalo…

Srovnání tradičních finančních produktů a inflace – o těch jsem napsal samostatné dva články „Zhodnocení“ finančních produktů část I. a Závěrečné srovnání tradičních finančních produktů vs. jejich konkurenta. Kdo je vítězem? Část II. Doporučuji oba články přečíst, třeba minimálně otevřou oči i Vám, stejně jako mě…

Nicméně, jsem se postupně dostal řadou let, pádů a omylů a o tisíc schůzek později ke společnostem, které dokáží vytvářet slušný pasivní příjem svým klientům. A to jak s fyzickým zajištěním, tak i bez ale s mnohonásobně vyšším zhodnocením. Tudy se tedy vydala má současná cesta a tu ukazuji i svému okolí. Držím se přitom hesla jednoho z nejbohatších lidí této planety, mého oblíbeného miliardáře Warrena Buffetta.

Pozor, nebo příležitost uteče!

Peníze bez práce nutně neznamenají, že má někdo pasivní příjem, pro který nemusí pracovat, protože tzv. peníze pracují pro něj viz článek: Pasivní příjem – aneb peníze dělají peníze? Může to taktéž znamenat, že jste trefili sportku, či zdědíte nějaký majetek. Nebo se na Vás usměje „štěstí“ a někde něco vyhrajete. To vše jsou peníze bez práce, protože jste pro jejich získání nevyložili úsilí a práci (ano, museli jste podat sportku). Avšak, i zde panují určitá pravidla, jak si můžete do života přitáhnout trošku toho štěstí a nebo naopak, jak ho od sebe hezky odehnat.

Pokud například stále věříte lžím, že peníze nelze vydělat bez práce, bez práce nejsou koláče, bohatí jsou zloději a peníze jsou kořenem všeho zla (přitom peníze za to nemohou, jsou to jen energie viz můj bezplatný eBook), tak v takovém případě si blokujete jakýkoliv jiný zdroj, než je Váš vlastní výdělek! = Kdyby náhodou se někde v Americe nějaká Vaše vzdálená teta rozhodla odejít na onen svět a protože nemá jinou rodinu, než-li Vás, tak její majetek by připadl Vám, ALE, buďte si jisti, že díky Vašemu nastavení to Vy teda rozhodně nebudete! (Protože přeci bez práce nejsou koláče, že?). A na to krásně navazuje další velmi výstižné motto…

Je rozumné si půjčit peníze?

Nechte i Vaše peníze, ať pracují pro Vás tím, že si je udržíte, hned je neutratíte a využijete jejich přirozené vlastnosti – pracovat pro Vás! Dejte si hlavně pozor na past úvěrů a různých půjček za nekřesťanské úroky (mluvím z vlastní zkušenosti). Potažmo, jakékoliv půjčky i bankovní (za nižší úrok), pokud za půjčené peníze kupujete tzv. „pasivum“. Což R. Kiyosaki popsal ve svém bestselleru Bohatý táta, chudý táta jako něco, co z Vaší kapsy peníze vytahuje. Jedná se například o koupě nejnovějšího „play stationu.

Naopak, aktivum je něco, co vkládá peníze do Vaší kapsy. Tedy aktiva = vytvářejí další pasivní příjem = peníze vyděláváte bez vaší aktivní účasti = ulehčují Vám život, dávají Vám časovou a finanční svobodu!

Bohatí kupují AKTIVA, chudí mají pouze výdaje. Střední vrstva kupuje pasiva a považuje je za aktiva. Chcete-li být tedy chudí = kupujte pasiva, ale pokud chcete být opravdu bohatí = kupujte AKTIVA!

Pokud máte dostatečný příjem navíc z aktiva, pak si můžete koupit i pasivum. Tedy „nepotřebné“ věci pro Vaše potěšení – tam také začíná Vaše svoboda! Finanční a časová!

Vzít si půjčku je tedy možné a správné za předpokladu, že Vám půjčené peníze vydělají více, než je úrok těchto půjčených peněz!

Uveďme si názorný příklad:

Půjčíte si 100 000Kč, měsíční úrok činí 1% = 1 000Kč + částečné umořování dlužné částky = celková měsíční splátka bude například 1 500Kč. Vy si za půjčené peníze koupíte domácí kino. Kolik Vám toto kino vydělá měsíčně peněz? 0Kč? Tak v takovém případě se jedná o PASIVUM a peníze si nepůjčujte, zadlužíte se a dostanete se do začarovaného kruhu (budete si půjčovat stále více až se dostanete do fáze, kdy nebudete schopni splácet své závazky). Pokud se ovšem jedná o peníze, které investujete a budou Vám měsíčně vydělávat například 1,5% = 1 500Kč, tak v takovém případě se jedná o AKTIVUM a daná půjčka dává smysl!

Článek zakončím velmi hlubokým mottem nejbohatšího muže planety (nebo už druhého?) Billa Gatese. Citáty slavných a úspěšných mě vždy fascinovaly a je v nich velká pravda a kdo chce, nejenže pochopí jejich smysl, ale bude se jimi i řídit… Od koho se chcete učit, když chcete být bohatí? Od těch, co už bohatí jsou, nebo od těch, co si jen stěžují na chudobu a nic pro změnu nedělají? Věřte, že bohatý může být každý – minimálně uvnitř sebe sama!

Jakub Pánek
Autor projektu „Peníze bez práce“. Peníze dělají další peníze, vydělávat se dá i jinak než prací. Ukazuje lidem cestu tzv. „pasivního přijmu jinak“. Vstříc finanční a časově svobodě.