Dnešní článek se zabývá rizikovějšími, avšak stále ještě konzervativnějšími, tradičními finančními produkty. Tím jsou dluhopisy a podílové fondy. Jak na tom jsou tyto dva produkty z hlediska konzervativního zhodnocení? Představíme si však i netradiční produkt, který by pro mnohé mohl být vhodnější a mnohem výhodnější variantou. Bude zde zveřejněno i kompletní srovnání zhodnocení všech produktů. Kdo bude nakonec vítězem?
Pro lepší návaznost doporučuji přečíst i předchozí článek. Zmiňuji v něm „skrytého zabijáka“ inflaci a tradiční garantované finanční produkty: ZDE KLIKNI!
Pojďme se vrhnout na druhou část finančního světa, a tím jsou rizikovější finanční produkty: dluhopisy a podílové fondy (akcie apod. jsou již tak rizikové, že je v tomto článku nebudu vůbec zmiňovat).
Fondy, za Vámi vložené peníze, vydávají tzv. podílové listy, jejichž hodnota je určována pomocí aktuálního kurzu. Existuje nepřeberné množství a druhů podílových fondů. Fond obvykle investuje do několika desítek titulů, a tak dokáže efektivně rozkládat investiční riziko. Prostor pro větší rozbor zde není.
+ Výhodou je vysoká likvidita, kdy je možné velice rychle odprodat své podíly a být vyplacen (mnohdy i do druhého dne), a to zcela bez sankce. Výnos se po určité době nedaní, to je další velké plus.
– Nevýhodou jsou opět vstupní poplatky a poplatky za správu. Většinou se pohybují do 1% ročně. Další nevýhodou je, že investice není pojištěna! A především dopředu nevíte, jaké bude roční zhodnocení. Také se může stát, že bude dokonce záporné!
Na této stránce si lze najít a spočítat, kolik vydělaly/prodělaly jednotlivé fondy.
http://www.finparada.cz/Investice-Prehled-Podilovych-Fondu.aspx
Zadal jsem střední riziko fondu viz. přiložený obrázek. I když to vypadá na hezké zhodnocení za poslední rok (až 11%), musíme se podívat i na spodní příčky (-48%). Pokud zadáme více konzervativní zhodnocení (o to nám jde především, viz poslední obrázek), tak se dostaneme na úplně jiná čísla, zhruba +2%.
Zdroj: http://www.finparada.cz/Investice-Prehled-Podilovych-Fondu.aspx
Pokud se budeme držet méně konzervativní cesty, i tak se na více než 5% nedostaneme. Po odečtení inflace jsme na 2,5% výnosu za rok.
Při vložení částky 100 000 Kč na podílové fondy, bude zůstatek po roce 102 500 Kč!!! Tedy v PLUSU!!!
Poslední z finančního sektoru máme dluhopisy. Dluhopisy jsou druhy cenných papírů, které vyjadřují závazek emitenta vůči věřiteli. Je s nimi spojeno právo požadovat splacení dlužné částky a vyplacení výnosů z nich plynoucích, to vše k předem určeným datům. Opět existuje obrovské množství druhů dluhopisů.
+ Velké plus je, že víte dopředu, kolik by Vám měl jaký dluhopis vydělat a za jakou dobu – tedy, jaký je výnos daného dluhopisu v čase. Jsou bez vstupních poplatků. A většinou likvidní (musí Vám je emitent chtít/umožnit odkoupit).
– Nejvážnější riziko je, když emitent nedostojí svým závazkům z obligace a nesplatí kupón nebo jistinu – nevrátí/nevyplatí Vám peníze. Nevýhodou je také délka sjednání dluhopisů. Střednědobé dluhopisy – s dobou splatnosti od jednoho roku do deseti let, dlouhodobé dluhopisy – doba splatnosti dluhopisu nad deset let.
Z pohledu investora jsou konzervativnější variantou dluhopisy státní či korporátní, které jsou sice rizikovější, ale mají většinou vyšší výnos. Stále jsou to relativně bezpečné investice. Drtivá většina státních dluhopisů nese úrok v rozmezí 0 % až 1,5 %.
Jan Vedral (Hlavní manažer investic ve společnosti Conseq a český investiční guru)
se pro investiční web vyjádřil následovně: „ Český státní dluhopis s nejdelší splatností (v roce 2036) nese kolem 1,20 % ročně, takže, než abych si koupil něco takového a věřil, že budou úrokové sazby navždy nízké, budu raději chvíli „sedět“ v hotovosti a vystavím se ve větší míře kreditnímu riziku“.
I když jsem se již setkal i s 15%, nemá cenu se o takto vysokých procentech dále bavit, protože obnáší už příliš vysoké riziko.
Zdroj: https://klient.ceskedluhopisy.cz
Pokud bychom zvolili cestu korporátních dluhopisů, zde se výnos pohybuje i mezi 5-10%. Budu velkorysý a příklad spočítám na 10% výnosu. Po odečtení inflace jsme tedy na 7,5% výnosu ročně.
Při vložení částky 100 000 Kč na korporátní dluhopisy, bude zůstatek po roce 107 500 Kč!!! Tedy v PLUSU!!!
Představili jsme si nejznámější finanční produkty na trhu. U všech jsem počítal téměř nejvyšší možné zhodnocení – toho, díky velice přísným podmínkám, dosáhne jen málokdo. U podílových fondů a dluhopisů může být výnos daleko vyšší, ale také mínusový – pokud bychom se bavili o rizikovějším portfoliu, ale to nebylo předmětem tohoto článku. U většiny produktů si ještě odečtěte z výnosů 15% za daň, tudíž výsledný zisk bude daleko nižší.
Konzervativní produkty – garantované a údajně pojištěné.
= běžný účet, spořící účet, termínovaný vklad a stavební spoření
Rizikovější produkty (ale stále konzervativní)– nepojištěné, nechráněné.
= podílové fondy a dluhopisy
Zde je shrnutí zůstatku po roce při vložení 100 000 Kč:
Běžný účet: zůstatek po roce 97 600 Kč!!! Tedy ve ZTRÁTĚ!!!
Spořící účet: zůstatek po roce 98 600 Kč!!! Tedy ve ZTRÁTĚ!!!
Termínovaný vklad: zůstatek po roce 98 900 Kč!!! Tedy ve ZTRÁTĚ!!!
Stavební spoření: zůstatek po roce 103 500 Kč!!! Tedy v PLUSU!!!
Podílový fond: zůstatek po roce 107 500 Kč!!! Tedy v PLUSU!!!
Dluhopisy: zůstatek po roce 107 500 Kč!!! Tedy v PLUSU!!!
Otázka zní:
Je jakákoliv výše zmíněná varianta zajímavá pro člověka, který chce tzv. garantovaně zhodnotit své peníze?
Má odpověď je jednoznačné NE!
Nejen já osobně, ale dnes již velmi početná skupina dalších lidí, neustále hledáme a monitorujeme zajímavé příležitosti na zhodnocení svých peněz. Pilně tento svět studuji již několik let, prošel jsem a vyzkoušel téměř vše. Ovšem, ve většině případů se jednalo o velmi rizikové investice, které mohli akceptovat jen ti nejodvážnější. I v současné době mám ve svém portfoliu pro někoho rizikovější – alternativní investice – moderní technologie. Avšak, ty veřejně raději nepropaguji. Jejich čas pro širokou veřejnost teprve přijde. Další je finančně velmi zajímavé intradenní obchodování, kde jsou zisky v desítkách procent ročně. (Více se lze dozvědět na webu www.penizebezprace.com ).
Vraťme se ale k tématu. Kde najít zajímavý fixní úrok? A především za zajímavých finančních podmínek – tedy nadstandardnímu úroku?
Jak jsem již zmiňoval výše, je třeba být otevřený novým příležitostem. Neustále chtít hledat nové informace, které si následně sesumírovat, zda jsou pro mou osobu výhodné a akceptovatelné.
Takto to řadu let dělám já a po delší době jsem konečně narazil na společnost, která mé přísné podmínky a kritéria splňuje. Podotýkám, že mám na mysli nadprůměrný pevný úrok.
Nebylo cílem se zde rozepisovat a představovat tuto společnost. Koho níže napsané čísla zaujmou, nechť navštíví tyto stránky, kde je celý produkt detailněji popsán. Nebo se mi může ozvat o radu či informaci pomocí kontaktu na webových stránkách:
Na tomto světe je krásné to, že kdo hledá, ten najde. Může to někdy trvat o něco déle, než bychom chtěli, ale nakonec se nám cesta ukáže. Právě tak, jako se otevřela a ukázala mně. Za to jsem velmi vděčný, avšak, má cesta byla plná útrap a bolesti (finanční), kterou Vy už zažít nemusíte.
Přesto jsem stále otevřený všemu novému i příležitostem. Proto, pokud by kdokoliv z Vás měl zajímavou, nejlépe garantovanou, příležitost, nechť se mi ozve. Rád přidám do svého portfolia další produkt, který bude mít smysl nejen pro mě, ale i pro další komunitu lidí.
Závěrem srovnání tří produktů. Dva „nejvýhodnější“ tradiční finanční produkty, přičemž jeden je čistě konzervativní a garantovaný a jeden rizikovější bez garance vs. Fixovaný produkt, který je mimo tuto sféru, avšak s fixním úrokem.
Příklad počítán s počátečním vkladem 100 000 Kč.
Stavební spoření: zisk po roce 3 500 Kč.
Dluhopisy: zisk po roce 7 500 Kč.
Fixovaný produkt: zisk po roce 20 000 Kč!!!
Obrázek, nechť si udělá každý sám.
https://www.penize.cz/17698-jak-funguji-podilove-fondy